Profil plemena

Plemenný štandard labradorského retrievera


Skupina FCI: 8 ( prinášači, sliediči a vodní psi)                                   Pôvod: Veľká Británia

  

Celkový výzor: 

Pevne stavaný, s krátkym bruchom, veľmi aktívny; so širokou lebkou; so širokým a hlbokým hrudníkom a rebrami; so širokými a silnými bedrami aj panvovými končatinami.

 Charakteristika: 

Vyrovnaný, veľmi čulý (čo vylučuje nadmernú telesnú hmotnosť či mohutnosť). Skvelý ňufák, mäkká papuľa; veľmi miluje vodu. Prispôsobivý, oddaný spoločník. Inteligentný, nadšený a poslušný, so silnou vôľou urobiť radosť. Má láskavú povahu, bez stopy agresivity alebo nevhodnej bojazlivosti.

  Temperament: 

Inteligentný, horlivý a poddajný, s veľkou ochotou vyhovieť. Milej povahy, bez stopy agresivity alebo neprimeranej plachosti.

  Hlava a lebka: 

Lebka široká s vyznačeným stopom; ostro rezaná s chudými lícami. Stredne dlhé čeľuste, mocné, nie useknuté. Ňufák široký, nozdry dobre vyvinuté.

  Oči: 

Stredne veľké, vyjadrujú inteligenciu a vyrovnanosť; hnedé alebo orieškovohnedé.

  Papuľa: 

Čeľuste a chrup silné s dokonalým, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, tzn. že horné zuby tesne prečnievajú dolné zuby a rastú kolmo na čeľusť.

  Uši: 

Nie sú veľmi veľké ani ťažké, visia dole pozdĺž hlavy a sú nasadené skôr dozadu.

  Krk: 

Hladký, silný, zasadený do dobre postavených pliec.

  Hrudníkové končatiny: 

Plecia dlhé a šikmé. Hrudníkové končatiny so silnými kosťami a rovné od lakťa k zemi aj pri pohľade spredu, aj pri pohľade zboku.

  Telo: 

Hrudník správnej šírky a hĺbky, s dobre klenutými, súdkovitými rebrami - tento efekt nesmie byť dosiahnutý nadváhou. Rovná vrchná línia. Bedrá široké, s krátkym bruchom a silné.

  Panvové končatiny: 

Dobre vyvinuté, nezvažujú sa smerom k chvostu; dobre ohnuté koleno. Pätové kĺby spustené dolu, kravské postoj je veľmi nežiadúci.

  Laby: 

Okrúhle, masívne; dobre vyklenuté prsty a vyvinuté vankúšiky.

  Chvost: 

Charakteristická črta, veľmi hrubý pri koreni, postupne sa zužuje k špičke, stredne dlhý, bez zástavice, ale hrubo pokrytý krátkou, hustou srsťou po celej dĺžke, čo mu dodáva okrúhly výzor, ktorý sa opisuje ako vydrí chvost. Môže byť nesený veselo, ale nemal by sa skrúcať nad chrbát.

  Chôdza / pohyb: 

Krok je voľný, primerane dlhý, priamy a vyvážený vpredu i vzadu.

  Srsť: 

Charakteristická črta, krátka hustá bez zvlnenia alebo páperovitej zástavice, na dotky tvrdá; podsada, spodná srsť odoláva vode.

  Farba: 

Celočierna, žltá alebo pečeňová / čokoládová. Žltá farba siaha od svetlosmotanovej po líščiu červenú. Malý biely fliačik na hrudi prípustný.

  Veľkosť: 

Ideálna výška v kohútiku: psy 56 - 57 cm, sučky 54 - 56 cm

  Chyby: 

Každú odchýlku od predchádzajúcich bodov treba považovať za chybu a vážnosť, s akou treba túto chybu posudzovať, by mala byť priamo úmerná jej stupňu.

  Poznámka: 

Psy by mali mať dva zjavne normálne semenníky celkom zostúpené do mieška.